Turistika v Belgii

Turisticky je Belgie zemí mnohotvárnou s řadou poznávacích i rekreačních možností. Je to země středověkých památek, země umělců, země pulzující rušným životem městských aglomerací. Rájem turistů je zejména severní část Belgie, Flandry a samozřejmě hlavní město Belgie – Brusel. Na jeho území se můžeme setkat téměř se všemi stavebními slohy od románské architektury, přes gotiku, renesanci až po Art Deko. Historickým jádrem města je náměstí Grote Markt, které tvoří dokonalý stylový celek, i když jednotlivé fasády se od sebe liší. Nejkrásnější budovou je gotická radnice z 15. století, z velké části přestavěna po požáru v roce 1695. Dominantou náměstí je 96 metrů vysoká věž, se sochou svatého Michala, patrona Bruselu. Naproti radnici je městské muzeum, kde můžeme obdivovat model města i obrazy starých mistrů. V pivovarském muzeu nás přivítá autentické prostředí pivovaru 17. století s cínovým nádobím. Symbolem Bruselu je Manneken Pis (soška čůrajícího chlapečka), vytvořená v 17. století a po zničení znovu z úlomků sestavená. Jejích 800 oblečků si můžeme prohlédnout v městském muzeu. Dalším cílem turistů bývá galerie sv. Huberta, nejstarší nákupní pasáž v Evropě, postavená v roce 1845, katedrála sv. Michala a Guduly, královský palác, belgický a vlámský parlament, japonská věž, či Mini-Europe. Tam turista najde téměř 400 modelů nejkrásnějších evropských památek, zmenšených v poměru 1:25. Vítězný oblouk byl postavený k 50. výročí belgické nezávislosti a Atomium, zvětšená molekula železa, je dalším symbolem Bruselu od světové výstavy v roce 1958. Jedním z vrcholů návštěvy Bruselu bývá zejména pro děti a mládež návštěva muzea komiksů.

Antverpy (Antwerpen) jsou druhým největším městem Belgie. Leží při ústí řeky Šeldy do Severního moře a jejich přístav je druhý největší v Evropě a pátý na světě. Historické centrum města se rozkládá okolo jedné z největších evropských katedrál, katedrály Panny Marie, v jejímž interiéru najdeme mnoho uměleckých děl, včetně Rubensových obrazů. Na bývalém hlavním tržišti Grote Markt je fontána se sochou kraba, symbolem Antverp. Renesanční radnice s cechovními domy ze 16. a 17. století dotvářejí atmosféru náměstí. Jedním z vrcholů návštěvy Antverp je Rubensův dvůr, který Peter Paul Rubens koupil v roce 1611 a dodnes se tam nacházejí jeho věci,či věci z jeho doby. Antverpy jsou známy nejen jako Rubensovo město, ale i jako město diamantů. Od 15: stol. hrají významnou roli v obchodu s diamanty. Díky dlouhé tradici ve zpracování diamantů jsou dodnes světovým centrem diamantového průmyslu i obchodu. Antverpská ZOO se svými více než 4000 zvířaty je jedna z nejstarších a nejznámějších na světě

Město Gent leží na soutoku Šeldy a Leie. Jsou v něm soustředěny nesčetné historické památky je to vlastně středověké město na vodě, kde bylo 76 mostů. Díky výrobě sukna to ve středověku bylo, hned po Paříži, nejbohatší město Evropy.

Bruggy jsou jedním z hlavních evropských turistických center, díky síti kanálů bývají nazývány Benátkami severu. Jejich historie má počátky ve 2. století, jsou známy výrobou látek, byly sídlem burgundských vévodů a v 15. stol. tam vznikla výroba krajek, jako ozdoba oděvu bohatých lidí.